تیونینگ

تيون کردن يک ماشين يعني ارتقاء کارايي و ظاهر يک خودرو که توسط تيمي متشکل از مهندسان، تکنسين‎ها، و طراحان حرفه‎اي انجاممي‎شود. البته تقويت و اصلاح موتور از جمله تيونينگ‎هاي بسيار مهمي است که امروزه بر روي اتومبيل‎ها انجام مي‎شود. بسياري از رانندگان ترجيح مي‎دهند تا شرايط و امکانات مورد دلخواه خودشان را بر روي ماشين پياده کنند. گفتني است، عمل تيونينگ، شخصيتي خاص به خودرو مي‎دهد و به نوعي آن را در انحصار صاحبش در مي‎آورد. چه بسا برخي تيونينگ‎ها باعث مي‎شوند با کاهش ميزان مصرف سوخت، راندمان خودرو بالاتر رود و با افزايش قدرت بيش‎تر، هندلينگ نيز بهبود يابد. اگرچه بسياري از خودروهاي تقويت شده معمولاً با يکديگر به رقابت نمي‎پردازند، اما همواره تيون کردن خودرو با مسابقات اتومبيلراني ارتباط تنگاتنگي داشته است. گفتني است، از نقطه نظر طراحي، تيونينگ معمولاً بر روي آپشن‎هايي نظير ويژگي آيروديناميک، رکاب‎ها، سپرهاي جلو و عقب، اسپويلرها، دريچه‎هاي هوا، و رينگ‎هاي خودرو انجام مي‎شود.
اساس تيونينگ يک خودرو در حقيقت رسيدن به حداکثر راندمان از نظر فني يا دستيابي به بيش‎ترين زيبايي و جذابيت است؛ از دستکاري موتور گرفته تا جابجا کردن يا تغيير دادن قطعات مختلف خودرو! اگرچه گفته شده است که عمده عمليات مربوط به تيون کردن يک خودرو به سيستم فني و موتوري خودرو باز مي‎گردد تا قدرت آن افزايش يابد، اما بقيه اصلاحات و تغييرات به اين دليل است که خودرو بتواند اين قدرت اضافه را به درستي مصرف کند و از اتلاف انرژي جلوگيري شود. از جمله اين تغييرات مي‎توان به تقويت سيستم تعليق خودرو، رينگ‎هاي عريض‎تر، ترمزهاي قوي‎تر، فرمان‎پذيري دقيق‎تر، و گيربکس با عملکرد سريع‎تر اشاره کرد که همگي بايد با ميزان قدرت توليدي در خودرو هم‎خواني داشته باشد. البته همه اين تغييرات از بيرون اصلاً به چشم نمي‎آيند و عمدتاً به همين دليل است که يکسري تغييرات ظاهري بر روي خودرو انجام مي‎شود تا تيونينگ خودرو به‎طورکلي به چشم بيايد.
از ديگر اجزاي خودرو که تيونرها آن‎ها را مورد بازنگري و اصلاح قرار مي‎دهند مي‎توان به مواردي از قبيل سيستم صوتي، طراحي داخلي، سيستم تعليق، بدنه، و تايرها اشاره کرد که هر يک به نوبه خود شرح مفصلي دارند. زماني که يک تيونر قصد دارد سيستم صوتي خودرويي را اصلاح يا تقويت کند، در واقع تغييراتي را بر روي ضبط صوت فابريک نصب شده توسط شرکت سازنده اعمال مي‎کند و با نصب باندهاي قوي و ساب‎ووفرهاي قدرتمند، صدا و کيفيت پخش سيستم صوتي را ارتقاء مي‎بخشد. گذشته از تيون کردن سيستم صوتي، طراحي داخلي از ديگر بخش‎هايي است که ممکن است در تيونينگ مورد توجه قرار بگيرد. از نقطه نظر طراحي داخلي، تيونرها معمولاً به مسائلي از جمله ايمني، تجهيزات اطفاء حريق، و تقويت صندلي‎ها توجه مي‎کنند. جالب است بدانيد که در تيونينگ سيستم تعليق، تکنسين‎هاي تيونر بر روي فنرلول‎ها و کمک‎فنرها کار مي‎کنند تا آن‎ها را تا حد امکان اصلاح کنند. کمک‎فنرهاي کوتاه‎تر، سيستم تعليق خودرو را خشک‎تر مي‎کنند. اين در حالي است که کمک‌فنرهاي سخت‎تر، وزن ديناميکي خودرو را بهبود مي‎بخشند و اين مسئله در اصلاح سيستم تعليق بسيار مؤثر است.